• Dějepisná olympiáda – okresní kolo

• Ve čtvrtek 16. ledna 2020 proběhlo okresní kolo dějepisné olympiády s tematický zaměřením „Dlouhé století se loučí (1880 – 1920)“.

Do okresního kola byli letos (díky vysokému počtu bodů získaných ve školním kole) pozváni tři žáci z naší školy. Celkem se zúčastnilo 36 soutěžících ze základních škol a gymnázií.

David Sluka (9. B) vybojoval vynikající 4. místo, Patrik Havlíček (9. B) obsadil 19. místo a Simona Holešová (9. B) se umístila na 35. místě.

Všem soutěžícím gratulujeme k výbornému výsledku a děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy.

• „Všechny tváře vody“

• V prosinci proběhlo 1. kolo korespondenční soutěže „Všechny tváře vody“, ve kterém se tým mladších žáků z třídy  6. A ve složení V. Burgetová, L. Cypriánová a H. Přecechtěl umístil na 1. místě, současně i tým starších žáků z 8. A ve složení  E. Haluzová, A. Jordánová a N. Štěpánková  je na 1. místě.

Tato soutěž má tři kola, po třetím kole budou vybrány nejlepší týmy do Ekocentra IRIS v Prostějově.

• Projektový den ŠD – „Příroda kolem nás“

• Název „Příroda kolem nás“ nesl projektový den realizovaný v 5. a 6. oddělení ŠD.

Celé odpoledne 22. ledna tak proběhlo pod vedením pana Ing. Martina Ernsta, PhD.

Ten zpočátku zaujal svými názornými pomůckami převážně ze světa zvířat a následně na vycházce směr Mokroš nechal děti „dotknout se přírody.“ Nález ptačího hnízda, peříček, stop či zvířecích „bobků“ se tak stalo družinovou soutěží.

Děkujeme panu Ernstovi i za pěkné dárky v podobě zvířecího pexesa a těšíme se na další spolupráci.

Renata Kyseláková – Jana Fialová

• Florbalistky na 4. místě v kraji - na turnaji v Lipníku n. B. 14.1.2020

• Dívky hrající florbal ukázaly týmového ducha a dokázaly být vyrovnanými soupeřkami s nejlepšími týmy z olomouckého kraje.  Po úvodním rozcvičení a pokřiku jsme vlétli na soupeřky ze ZŠ Lipové a vyhráli 7:1. Pak přišel nejvíce obávaný zápas s mistryněmi republiky z Lutína. Odolávali jsme jenom krátce, pak jsme již jen sledovali narůstající počty obdržených branek a nakonec prohráli 1:6.

Pořád bylo o co hrát, takže ZŠ Drahotuše narazila na naši snahu udělat dobrý výsledek. Bohužel jsme dotahovali, a zápasy na 14 minut se zdají být za těchto situací velmi krátké. Výsledek 2:4 nás posouval v pořadí turnaje zase níže.

Do posledního zápasu nastupovaly holky s vědomím boje o 3 místo. Bohužel jsme opět dotahovali bez zdárného konce s výsledkem 1:3.

Do zápolení se zapojila tato děvčata 4. - 5. třídy: brankařka Sára Miková, dále hráčky Magdalena Bosáková, Vendula Koutská, Marie Matějčková, Tereza Halouzková, Soňa Hrdá, Barbora Přikrylová, Elen Tománková, Nela Jordánová, Eliška Erneková, Amélie Švábenská.

Ve skvělé atmosféře v zánovní sportovní hale jsme měli jako jediný tým i svého fanouška a vlajkonoše - tatínek naší brankařky, pan Mik. Snad i proto už v ruce s pohárkem za 4. místo všechny dívky před závěrečnou fotografií hlásily trenérovi, že by chtěly trénovat alespoň 3 x týdně i více.  A to nás může těšit nejvíce, že vůle a chuť na sobě pracovat našim hráčkám zrovna nechybí!

Mgr. Petr Jordán

• Školní kolo zeměpisné olympiády

• Dne 13. ledna proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. Zúčastnilo se 24 žáků 7. – 9. tříd, kteří soutěžili ve třech kategoriích. Soutěžící nejprve vyplnili test z teorie, poté otázky zaměřené na práci s atlasem.

V kategorii A obsadila 3. místo Veronika Burgetová, 2. místo Jan Mucha a 1. místo Hynek Přecechtěl.

V kategorii B se na 3. místě umístila Natálie Záhorová, na 2. místě Karel Bartolšic a na 1. místě Barbora Jančeková.

V kategorii C spolu soutěžili žáci 8. a 9. ročniků. Na 3. místě se umístili dva žáci Jan Halouzka a Tomáš Přibyl, na 2. místě Tobiáš Obruča a na 1. místě David Sluka.

Všem zúčastněným děkujeme za skvělé výkony a postupujícím žákům přejeme mnoho úspěchů v okresním kole.

Ing. Jaroslava Kurejová a Mgr. Dana Svobodová

• Péče o ptáčky v zimě – 5. a 6. odd. ŠD

• Celý týden si s dětmi ve ŠD povídáme o tom, jak je zapotřebí pomáhat ptáčkům a zároveň se o ně v zimě starat.

Díky panu Kyselákovi, který nám nařezal krmítka, se děti mohly zapojit do jejich výroby. Některé z nich držely šroubovák poprvé v ruce, jiné šroubovaly s naprostou jistotou.

Nechceme, aby ptáčci v zimě strádali a měli hlad, a tak jsme jim koupili „ptačí zob“ a ve školní kuchyňce rozpustili pět kilo loje, ze kterého jsme udělali úžasné zobání - ,,lojové koule“ plné semínek.

Ty budeme postupně rozvěšovat v okolí školy a s radostí budeme sledovat, jak si na nich sýkorky a brhlíci pochutnávají.

Budky umístíme na školní zahradě, nasypeme do nich slunečnice, oříšky a budeme čekat… :-)

Jana Fialová a Renata Kyseláková

• Zimní olympiáda ve ŠD

• Sjezdovku školní chodby zaplnili sportovci z 5. a 6.odd. ŠD, aby se 9.ledna zúčastnili ZIMNÍ OLYMPIÁDY 2020.

Za hlasitého povzbuzování tak někteří zápolili nejen se svými silami, ale i s lyžařskými disciplínami.

A i když nás i letos zradila zimní nadílka, byli jsme opět připraveni s lyžařskou výstrojí „nasucho". :-)

Renata Kyseláková, Jana Fialová

• Soutěž v malování - cena diváka - hlasování do 12. 1. 2020

• Na naší škole probíhala výtvarná soutěž „Svět přes ekobrýle“, která byla určena pro žáky 6. - 9. ročníku. Výtvarné práce žáci zpracovávali v programu Malování na počítačích.

Práce jsou rozděleny podle tříd do dvou kategorií.
          Obrázky žáků 6.-7. ročníku jsou zařazeny v kategorii A, obrázky žáků 8.-9. ročníku v kategorii B.

Do užšího výběru bylo vybráno 24 prací.

Tak jako v minulých ročnících soutěže bude vyhlášena i cena žáků - Hlas diváka, kdy si vy sami zvolíte nejhezčí obrázek. Hlasy můžete poslat do neděle 12. ledna 2020 na e-mail: soutezmalovani@seznam.cz

• pro kategorii 6.-7. ročník ve formátu A1 – A12
          • pro kategorie 8.-9. ročník ve formátu B1 – B12

Nominované obrázky:

Kategorie A: 6.-7. ročník:

Kategorie B: 8.-9. ročník:

Za předmětovou komisi ICT