• Anketa Kniha mého srdce

• Během měsíce února proběhla na naší škole anketa Kniha dětského srdce. Děti vyplnily celkem 165 hlasovacích lístků. Zástupci školního časopisu a žáci 8. A vyhodnotili odpovědi za školu, než byly odeslány do NPMK v Praze ke slosování ( více o akci na https://www.npmk.cz/pro-media/tiskove-zpravy/kniha-detskeho-srdce-cena-v-f-suka-anketa-o-nejoblibenejsi-detskou-knihu ).

Nejoblíbenější knihou/sérií za naši školu byl Harry Potter, druhé místo pak obsadil Deník malého poseroutky. Dalšími oblíbenými knihami byly také Valentýnka, Divá Bára, O pejskovi a kočičce, Kouzelná třída aj.

Děkujeme všem zúčastněným za ochotu odpovědět a všem zúčastněným budeme držet pěsti ve slosování o ceny.

za školní knihovnu Jana Kocourková

• PIZZA ve školní družině

• 28. února 2023 se děti v 5. a 6. oddělení ŠD proměnily na kuchaře a kuchařinky.

Paní vychovatelky připravily těsto na pizzu, děti si přinesly ingredience, co mají rády, a mohlo začít zdobení dle vlastní fantazie.

Děti se nemohly dočkat, jak bude vypadat a hlavně chutnat pizza vlastnoručně vyrobená po vytažení z trouby.

A že dětem doopravdy chutnalo, můžete zhlédnout ve fotogalerii školy.

Jana Fialová a Renata Kyseláková

• Regionální finále Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR

• Ve středu 7. 2. 2023 se na poměření chemických znalostí vydal Jan Mucha z 9. B do Olomouce. V regionálním kole letošního ročníku soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR na něj čekala laboratorní úloha zaměřená na stanovení vitaminu C neutralizací hydroxidem sodným na fenolftalein.

Celkem se zúčastnilo 30 žáků a Honzík skončil na krásném 19. místě z celého regionu a odnesl si hodnotnou cenu.

Děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Anna Lovichová

• Návštěva knihovny v Morkovicích - ŠD

• 14. února 2023 navštívily děti školní družiny knihovnu v Morkovicích.

Do Morkovic a zpět jsme cestovali autobusem. Milé paní knihovnice dětem povykládaly, jak taková knihovna funguje, jaké knihy si děti můžou v knihovně půjčit.

Hravou formou děti hádaly pohádkové postavy a poskládaly pohádkový příběh. Řekly si, co je pohádka, pověst a bajka. Potom jsme se dozvěděli plno zajímavých informací.

Návštěva knihovny se nám všem moc líbila. Před zpáteční cestou si děti nakoupily sladkosti v místním obchůdku.

Zuzana Kvintová, Kateřina Dostálíková a Monika Jiráková

• 1. místo v okresním kole "Soutěže Finanční gramotnost"

• Soutěžní družstvo ve složení Lucie Benešová (9. A), Lenka Cyprianová (9. A) a Lukáš Dvořák (9. B) se 31. ledna 2023 utkalo s dalšími týmy v okresním kole celostátní "Soutěže Finanční gramotnost".

Naši deváťáci zvítězili a postupují do krajského kola, které se bude konat v březnu.

Již nyní se svědomitě připravují a zpracovávají případovou studii na zadané téma.

Všem gratulujeme k výbornému výsledku a budeme držet palce v krajském kole.

• Úspěch v krajském finále soutěže micro:Myš

• Výborná reprezentace žáků ze školního Klubu zábavné robotiky a programování.

Nultý ročník soutěže měl hned rekordní účast - své nápadité konstrukce představilo celkem 72 účastníků z 11 škol. 25 týmů soutěžilo v "myšohryzích" kategoriích - dojezd a rychlost.

Tato vozítka soutěží na celém světě pod cizojazyčným názvem: mousetrap car

Pro zajímavost je třeba zmínit, že původní 18metrová dráha na dojezd myšohryzu některým vozítkům nestačila. Naše vozítko v testovací jízdě urazilo až 25m, na soutěži se díky jinému povrchu dráhy nepodařilo ale výkon opakovat.

Přesto naše týmy získaly 3 x třetí místo (2 x za nejdelší dojezd a 1 x za rychlost).

Uspěli tito žáci: Zdeňka Kroužilová, Karel Bogar, Jiří Prošek, Filip Zapletal, Lukáš Herodek

Vozítko s nejdelším dojezdem měli Lukáš Kocourek a  Martin Komárek (bohužel se během soutěže porouchalo, přesto konstruktéři zaslouží uznání).

Gratulujeme žákům k úspěchu a především za jejich nápaditost a trpělivost během jejich inovátorské činnosti.

V další části 7 týmů z jiných škol pak prezentovalo svá zařízení využívající micro:bit. V kategorii zařízení s micro:bitem bylo prezentováno třeba hasičské auto, interaktivní volant či automatická pračka. V této kategorii jsem se letos neúčastnili.

Soutěž pořádala střední průmyslová škola z Olomouce (https://www.spseol.cz/kronika-skoly/udalosti-clanky/874-finale-souteze-micro-mys-2023).

V druhém pololetí tohoto školního roku se budou žáci zaměřovat v Klubu zábavné robotiky a programování na vývoj programů - do programátorské soutěže a také na tvorbu 3D objektů pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) v rámci dětských vesmírných projektů.

Mgr. Petr Jordán

Pozn.: Na fotografiích je zaznamenána příprava na soutěž i krajské finále v Olomouci.

• Den originálních zavazadel

• Ve středu 8. února proběhl na naší škole Den zavazadel, kdy si žáci měli přinést školní pomůcky a další věci v co nejoriginálnějším zavazadle namísto tradičního batohu. A byl to den opravdu vydařený. K vidění byla roztodivná zavazadla. Nechyběly kufry, staré aktovky prarodičů, proutěné koše, nákupní košíky, odpadkové koše, pytlíky do košů, boxy na nářadí, krabice na cukroví, přepravky na zvířata, ale i stavební kolečko, trakař nebo bazének. Pozadu nezůstal ani náš headmaster se svou přenosnou ředitelskou kanceláří.

Vyhodnocení, se kterým pomáhali porotci Marek Daněk, Michal Kroupa, Viktorie Dostálíková a Veronika Hubená, bylo opravdu náročné. Díky patří i fotografkám Elle Dosoudilové a Dominice Halouskové. Výhercům gratulujeme, porotcům za vyhodnocení děkujeme. Doufáme, že si všichni tento den naplno užili a budeme se těšit na další bláznivé dny v naší škole.

Za ŽP Jana Kocourková