Naše škola byla úspěšná v žádosti o grant Erasmus+, v aktivitě „Krátkodobé projekty pro mobilitu studujících a zaměstnanců ve školním vzdělávání“. Náš projekt nazvaný: Tvořivý svět (Creative world) trvá po dobu 18 měsíců od 01. 09. 2022 do 29. 02. 2024. Maximální výše grantu činí 37.059,- EUR
Pět pedagogů školy se účastnilo již v měsíci dubnu týdenního vzdělávání v Dublinu v Irsku. Dva pedagogové AJ se zdokonalovali v metodice výuky cizího jazyka. Další tři vyučující se zabývali digitálními technologiemi a metodami výuky robotiky a algoritmizace pro výuku informatiky na základní škole (P. Jordán, O. Čáp, Z. Vránová, T. Indráková, J. Balážiová). Zahraniční vzdělávání pedagogů bylo velmi inspirativní, získali spoustu nových vědomostí a zkušeností nejen od lektorů kurzů, ale zejména od zahraničních pedagogů. Poznali specifika vzdělávacího systému Irska i jiných zemí EU a navštívili také několik zajímavých míst v Irsku.
Druhá část projektu byla uskutečněna na podzim - od 8. do 14. října 2023. Dvacet pět dětí bylo na týden se čtyřmi pedagogy (O. Čáp, T. Indráková, J. Balážiová a P. Jordán) realizovat aktivity projektu do základní školy ve Slovinsku - OSNOVNA ŠOLA I MURSKA SOBOTA.
Během návštěvy proběhly společné činnosti žáků (workshopy, skupinové práce, prezentace). Cílem byl rozvoj nadání žáků v oblastech - digitální dovednosti (3D tisk, 3D modelování, základy programování) a také tzv. soft skills (komunikace, kooperace, jazyková vybavenost, sdílení zkušeností, plánování). Doplňující údaje k projektu: výdaje na cestování, ubytování a aktivity v rámci projektu byly hrazeny z fondu EU. Výběr žáků byl proveden na základě stanovených kritérií a testy (mimo jiné ověřením základních znalostí AJ, základních dovedností v oblasti IT – zejména algoritmizace, a další doplňkových kritérií).
A jak konkrétněji probíhal týden našich žáků v zahraničí? Po úžasném a nečekaném hudebně-dramatickém přivítání slovinskými žáky před školou jsme si v pondělí ráno prohlédli školu. Přivítal nás pochopitelně pan ředitel A. Benko a několik dalších pedagogů. Byli jsme ohromeni zejména velikostí školy a jejím sportovním zázemím. Na závěr prohlídky jsme zavítali do počítačové učebny.
Pod vedením zkušeného pedagoga, zástupce ředitele Simona Hauko a za pomoci informatika Danila Lebara tvořili žáci v rámci workshopů v programu počítačovou grafiku – vytvořili klíčenku pro laserovou gravírovačku.
V úterý se žáci vypravili do blízkého Mariboru, kde společně sestavovali a programovali ve vědeckém centru roboty. Stihli jsme si také prohlédnout i část historického města. Ve středu se žáci věnovali 3D grafice pro 3D tiskárnu. V pátečním workshopu se žáci seznámili s mikrokontrolérem Arduino a sestavili přenosné parkovací zařízení, které varuje před nebezpečím pípáním, blikajícími světly a textem na displeji.
Naši žáci stihli také prezentovat naši školu, a seznámit s originálními českými produkty svoje kamarády ze Slovinska. Vše pochopitelně v angličtině. Během týdne žáci také poznali místní zajímavosti zejména díky interaktivní expozici EXPANO popisující kraj v blízkosti řeky Mura.
A přímo Murskou Sobotu poznávali pod vedením místního průvodce z informačního centra. Během zahraniční výpravy jsme neminuli hlavní město Ljublana s blízkým přírodním parkem.
Po celou dobu se aktivit účastnilo i několik žáků ze slovinské školy. Proto se žáci mohli zdokonalovat v používání anglického jazyka, který slovinské děti ovládají velmi dobře. Týden utekl velmi rychle a pohodově zejména dobrou organizací všech aktivit ze strany hostitelů. Velkou pochvalu zaslouží za přípravu a organizaci studijního pobytu také naši doprovázející učitelé, protože to nebylo v mnoha ohledech vůbec jednoduché.
Věříme, že odjezdem z parnerské školy spolupráce s našimi slovinskými přáteli neskončila, ba naopak. Návštěva zahraničí je atraktivní alternativou k běžným hodinám a stane se určitě obohacujícím a inspirativním zážitkem pro obě strany s výhledem další spolupráce.
Virtuálně můžete navštívit slovinskou školu na webu slovinské školy, zejména pak článek o naší návštěvě:
http://www.osenams.si/2023/10/15/aktivnosti-ceskih-gostov/
http://www.osenams.si/2023/10/10/sprejem-ucencev-in-uciteljev-iz-ceske-ter-uciteljev-iz-srbije/
Přílohou článků je pochopitelně fotoreportáž (na obou webech).
za kolektiv pedagogů v projektu Mgr. Petr Jordán, ředitel školy