Novinky ZŠ

Novinky ZŠ

      • Sportovní den očima deváťáků
        • Sportovní den očima deváťáků

        • Na naší škole se uskutečnil sportovní den, který jsme připravovali my, žáci 9. A a 9. B. Na jeho organizaci jsme pracovali několik týdnů dopředu. Rozdělili jsme se do dvojic nebo trojic a každá skupina měla na starost jedno stanoviště s vlastním úkolem pro děti.

          Akce byla určena pro děti z mateřské školy i žáky naší školy. Účastníci postupně procházeli jednotlivá stanoviště, plnili úkoly a sbírali razítka. Každé stanoviště mělo vlastní tematiku inspirovanou různými sporty.

          Připravili jsme například stanoviště Formule 1, kde si děti mohly vyzkoušet jízdu na motokárách, nebo stanoviště Staň se Sonicem, na kterém byla připravena běžecká dráha. Děti zde soutěžily v rychlosti a snažily se proběhnout trasu v co nejlepším čase. Dalším zajímavým stanovištěm byla Badmintonová výzva, kde děti trefovaly bubliny s různými bodovými hodnotami. Tento úkol vyžadoval přesnost, soustředění a dobrou koordinaci pohybů.

          Kromě těchto aktivit bylo připraveno mnoho dalších sportovních disciplín, které prověřily sílu, rychlost i obratnost. Počasí nám přálo a po celý den panovala skvělá atmosféra. Děti si sportovní den užily a aktivně se zapojovaly do všech soutěží.

          Také pro nás to byla cenná zkušenost s organizací podobné akce. Sportovní den se velmi vydařil a věříme, že si na něj všichni účastníci budou ještě dlouho pamatovat. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k vytvoření dne plného pohybu, soutěžení a dobré nálady.

          Aneta Rumplíková, 9. A

      • Den plný zážitků, historie i sladké tečky 7. B
        • Den plný zážitků, historie i sladké tečky 7. B

        • Den před předáváním vysvědčení se zdravé jádro 7. B vydalo na výlet po zajímavých místech našeho regionu. První zastávkou bylo Regionální muzeum v Dobromilicích, kde si žáci prohlédli stálou expozici věnovanou životu na hanácké vesnici, tradičním řemeslům, zemědělství i historii obce. Velký zájem vzbudila také výstava výtvarných prací nezamyslických umělců, mezi nimiž nechyběla ani díla několika žáků naší školy.

          Další kroky vedly ke hrobce rodu Bukůvků z Bukůvky, významného šlechtického rodu spojeného s Dobromilicemi. Tato historická památka u kostela Všech svatých připomíná bohatou minulost obce a umožnila žákům nahlédnout do historie našeho regionu z trochu jiné perspektivy než ve školních lavicích.

          Poté následoval pěší přesun do Doloplaz, kde sedmáci statečně zdolali schody zámecké věže. Odměnou jim byly krásné výhledy do okolní hanácké krajiny. Naší pozornosti neunikla ani Masarykova síň, připomínající osobnost prvního československého prezidenta i historii obce.

          Celý den vyvrcholil příjemným posezením v místní cukrárně, kde si všichni zaslouženě dopřáli pizzu, zmrzlinu a chvíli odpočinku po nabitém programu.

          Domů jsme se vraceli unavení, ale spokojení. Poslední společný výlet v tomto školním roce přinesl nejen spoustu nových informací a poznatků, ale především mnoho společných zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

          Mgr. Zuzana Vránová

      • Třídní výlet 8. B
        • Třídní výlet 8. B

        • Ráno ve středu 3. června nás čekala cesta vlakem a autobusem na školní výlet do Baldovce. Tam jsme měli zajištěné ubytování v chatkách Finlandia s kuchyňkou i vlastním sociálním zařízením. Do Resortu Baldovec jsme sice museli od autobusové zastávky ještě asi 1,5 km pěšky, ale cestu jsme zvládli rychle, plní očekávání.

          Po příchodu nás přivítal výborný oběd a poté jsme se ubytovali v chatkách. První aktivitou, kterou jsme měli objednanou, byla lukostřelba. Mnozí brzy zjistili, že trefit se do terče není vůbec jednoduché.

          Po lukostřelbě následoval paintball v nedalekém lese. Zážitek z této hry poněkud pokazil mírný déšť, protože se nám ve vlhku mlžily ochranné brýle. Poté přišla na řadu lanovka, kterou si opravdu užili všichni. Jízda i slanění byly díky humoru instruktorů nezapomenutelné. Poslední aktivitou byla lezecká věž. Prvotní obavy rychle zmizely a my jsme si vyzkoušeli lezení i slaňování.

          Po večeři se všichni těšili na sprchu. Večer byl velmi příjemný, i když stále mírně pršelo.

          Ráno jsme se probudili do úplně jiného dne – krásně svítilo slunce. Po snídani jsme uklidili chatky, odevzdali klíče a s batohy vyrazili na autobusovou zastávku. Cesta zpět proběhla bez problémů, až na malé zpoždění vlaku. Výlet jsme si opravdu užili.

          Mgr. Pavel Majoršin, Kristýna Frgálová 

      • 3D stavba – soutěž ve 3D modelování
        • 3D stavba – soutěž ve 3D modelování

        • Žáci 7. ročníku si v hodinách informatiky vyzkoušeli soutěž ve 3D modelování. Jejich úkolem bylo vytvořit model známé stavby z České republiky nebo ze světa.

          Každý si vybral stavbu podle svého zájmu – mezi modely se objevily například Bílý dům, Eiffelova věž, Karlův most nebo Big Ben. Při práci žáci využívali program pro 3D modelování a snažili se zachytit co nejvíce detailů.

          Při hodnocení se zaměřovalo na podobnost se skutečnou stavbou, pečlivost zpracování a celkový vzhled modelu. Vznikla řada povedených prací, které ukázaly nejen technické dovednosti žáků, ale také jejich trpělivost a kreativitu. Hlasování provedli samotní žáci sedmých ročníků a učitelé naší školy.

          Soutěž byla příjemným zpestřením výuky a zároveň příležitostí vyzkoušet si práci s moderními technologiemi. Všem účastníkům děkujeme za jejich snahu a těšíme se na další zajímavé projekty.

          Výsledky soutěže:

          1. místo – Bílý dům – Filip Remeš
          2. místo – Letohrádek Hvězda – Kamil Málek; Mayská pyramida – Liliana Fajstlová
          3. místo – Eiffelova věž – Alžběta Špíšková
          4. místo – Koloseum – Adriana Vystavělová; Žižkovská věž – Julie Přecechtělová; Šikmá věž v Pise – Natali Zavadilová
          5. místo – Pyramidy v Gíze – Attila Gyenes

          Gratulujeme všem výhercům!

          Vyučující IT:

          Mgr. Jarmila Balážiová, Mgr. Petr Jordán

      • Šesťáci se na kole vydali za včelami do Morkovic
        • Šesťáci se na kole vydali za včelami do Morkovic

        • V pondělí 22. června 2026 se žáci šestých tříd vydali na cyklistický výlet do Morkovic, kde je čekal zajímavý program zaměřený na život včel a význam včelařství. Krásné počasí přálo nejen jízdě na kole, ale i venkovním aktivitám.

          Po příjezdu se žáci dozvěděli mnoho zajímavostí o životě včel, jejich významu pro přírodu a důležité roli při opylování rostlin. Seznámili se také s prací včelaře a s tím, jak funguje včelí společenství. Zaujalo je například rozdělení rolí mezi dělnice, trubce a včelí královnu.

          Během programu si prohlédli různé včelařské pomůcky a získali řadu nových informací o tom, jak včely žijí a jaký význam mají pro člověka i krajinu. Mnohé překvapilo, kolik práce a péče je s chovem včel spojeno.

          Samotná cesta na kole byla příjemným sportovním zážitkem. Žáci si procvičili svou fyzickou kondici, užili si společně strávený čas a zároveň poznali zajímavé místo v okolí

          Mgr. Tereza Horáčková, Mgr. Petr Zemánek, Mgr. Jana Vašková, Petra Cetkovská, Kateřina Hrubá

      • Šesťáci se vydali za poznáním do Archeoskanzenu Modrá
        • Šesťáci se vydali za poznáním do Archeoskanzenu Modrá

        • Ve čtvrtek 11. června 2026 se žáci šestých tříd za krásného slunečného počasí vydali autobusem na školní výlet do Archeoskanzenu Modrá. Čekal je den plný poznávání, zajímavých aktivit a cestování do dávné minulosti.

          První zastávkou byla expozice Živá voda, kde měli žáci možnost nahlédnout do života sladkovodních ryb a dalších vodních živočichů. Největší pozornost vzbudil unikátní podvodní tunel, díky němuž mohli návštěvníci pozorovat ryby z bezprostřední blízkosti. Mnohé překvapila velikost některých druhů i zajímavosti o životě ve vodních ekosystémech.

          Poté jsme se přesunuli do Archeoskanzenu Modrá, který představuje život v období Velké Moravy. Žáci byli rozděleni do několika skupin a pod vedením zkušených průvodců se vydali objevovat tajemství raného středověku. Během prohlídky se dozvěděli mnoho zajímavých informací o každodenním životě našich předků, jejich obydlích, řemeslech i způsobech hospodaření.

          Velký zájem vzbudila ukázka tehdejší školy. Žáci si mohli porovnat, jak vypadalo vzdělávání před více než tisíci lety, a zjistit, že podmínky byly tehdy zcela odlišné od těch dnešních. Nahlédli také do dobových obydlí, v nichž lidé žili, a seznámili se s vybavením domácností i běžnými činnostmi každodenního života.

          Zajímavá byla rovněž ukázka přípravy chleba. Děti se dozvěděly, jak náročná byla cesta od vypěstovaného obilí až po upečený bochník. Mnozí si tak uvědomili, kolik práce se za touto běžnou potravinou skrývalo.

          Největší nadšení však vyvolala možnost vyzkoušet si střelbu z luku. Žáci si mohli otestovat svou přesnost, soustředění i pevnou ruku. Nechyběla zdravá soutěživost a radost z každého zásahu terče.

          Výlet do Modré se velmi vydařil. Žáci si odvezli nejen nové poznatky o období Velké Moravy, ale také spoustu společných zážitků. Krásné počasí, zajímavý program a příjemná atmosféra přispěly k tomu, že jsme si celý den naplno užili a domů se vraceli plní dojmů z netradičního setkání s historií.

          Mgr. Tereza Horáčková, Mgr. Petr Zemánek, Petra Cetkovká, Kateřina Hrubá

      • Z teorie rovnou do praxe: Osmáci prozkoumali vyškovskou Ekošpajzku
        • Z teorie rovnou do praxe: Osmáci prozkoumali vyškovskou Ekošpajzku

        • V pondělí 22. června 2026, kdy venku panovalo skutečně tropické počasí, vyměnili žáci osmých tříd školní lavice za inspirativní prostředí vyškovské Ekošpajzky. V doprovodu svých třídních učitelů a asistentů pedagoga se vydali prozkoumat, jak funguje udržitelnost v běžném životě.

          Téma šetrného spotřebitelství pro naše osmáky nebylo žádnou novinkou. Již v hodinách ekologie jsme živě debatovali o bezobalovém nakupování i o naší vlastní spotřební stopě. Bylo skvělé vidět na vlastní oči, jak teoretické znalosti najednou ožívají v reálném světě a že tyto principy mohou v praxi velmi dobře fungovat.

          Majitel obchodu nás seznámil se svou filozofií a ukázal nám, jak snadné je stát se odpovědným zákazníkem. Dozvěděli jsme se, proč dává smysl upřednostňovat lokální potraviny a jak minimalizovat množství jednorázových odpadů. Domů jsme odcházeli s vědomím, že udržitelný životní styl není žádná složitá věda, ale spíše otázka správných každodenních návyků.

          I přes parné dopoledne jsme si exkurzi skvěle užili a odnášíme si spoustu podnětů k zamyšlení. Velké díky patří celému týmu z Ekošpajzky za vřelé přijetí!

          Mgr. Anna Lovichová

      • Okresní kolo Malé chemické olympiády v Prostějově
        • Okresní kolo Malé chemické olympiády v Prostějově

        • Dne 10. června 2026 proběhlo okresní kolo Malé chemické olympiády, které se konalo pod záštitou Sportcentra – domu dětí a mládeže Prostějov.

          Tato soutěž je specifická tím, že své teoretické znalosti v ní poměřují výhradně žáci osmých ročníků. Chemie je pro ně přitom v letošním školním roce zcela novým předmětem. O to obdivuhodnější je jejich odvaha ponořit se do tajů této vědy hlouběji než ostatní spolužáci. V kategorii základních škol se letos utkalo celkem 13 žáků (víceletá gymnázia byla hodnocena samostatně).

          Naši školu skvěle reprezentovalo vybrané trio osmáků, které v silné konkurenci prokázalo výborné logické myšlení i teoretické znalosti:

          • Ondřej Smékal (8. A) – vybojoval skvělé 5. místo a stal se úspěšným řešitelem olympiády.
          • Nikola Leciánová (8. B) – obsadila výborné 9. místo a rovněž získala titul úspěšné řešitelky.
          • Viktorie Šebková (8. B) – umístila se na 13. místě. Přestože to tentokrát nestačilo na přední příčky, Viki si zaslouží velkou pochvalu za odvahu a bojovnost. Ze soutěže si odnáší cenné zkušenosti a věříme, že i pozitivní zážitek, který ji motivuje k dalšímu studiu.

          Velké poděkování patří také paní asistentce pedagoga Adéle Študentové, která žáky na akci doprovázela a vytvořila jim skvělé zázemí.

          Všem třem soutěžícím děkuji za vzornou reprezentaci naší školy a za jejich zápal pro chemii. Ukázali, že se nebojí nových výzev, a právě to je ve vědě to nejdůležitější. Jen tak dál!

          Mgr. Anna Lovichová